10 centimetrů. Je čas tlačit?

10 cm neznamená vždy „čas tlačit“ – je to spíše začátek něčeho mnohem důležitějšího. Často se stává, že je to považováno za metu a většinou vzniká spousta „nuceného“ tlačení, kdy jsou děti ještě tak vysoko, že to prostě rodící ženu velmi vyčerpá a odradí.

Čípek není sáček na zip, který se jednoduše otevře. Účelem porodu NENÍ vytvoření otvoru nebo díry … Účelem porodních kontrakcí je VYTVOŘIT zhuštění svalů na vršku dělohy, které až budou připraveny, VYTLAČÍ dítě jednoduše jako píst. Bez nahromaděného fundu nemá děloha sílu dostat dítě ven. Tzn, že čípek se neotevírá, ale vytahuje nahoru (viz obrázek).

Žena, která je ”otevřená” na 7 cm, může porodit dítě za pár minut nebo i několik hodin. Proto číslo by pro nás nemělo být směrodatné a hodnotící.

Důležité je poskytnout ženě vhodné prostředí, udržovat ji dobře naladěnou, klidnou, vědomou, bez strachu, aby se mohly uvolňovat ty správné hormony, dopřát jí dostatek jídla a pití pro sílu svalů a věřit v ni.

Měli bychom ji podporovat v tom, co započala spolu s dítětem a vyvarovat se jakéhokoliv měření, popohánění nebo hodnocení porodu.

Převzato z webových stránek:
http://www.indybirthservices.com/blog a krásně přeloženo a doplněno paní Nikol Zachariás  https://www.facebook.com/NikolZacharias/?hc_location=ufi

Otevírání čípku