Každé dítě přece musí mít odrážedlo! Nebo ne?

 

„Když už konečně koupíte malému motorku? A proč ještě nemá odrážedlo? Každé dítě jezdí na odrážedle!“

Není to tak dávno, co na portále maminka.cz vyšel článek právě o odstrkovadlech (nebo také o dvoustopých odrážedlech) a dalších narušitelích pohybového vývoje dětí. Já jsem za tento článek moc ráda a jeho část jsem se rozhodla sdílet.

Podobně jako se staví dům od vyhloubení základů, pěkně patro po patru, tak se buduje i dětská motorika. Pokud se na domě postaví špatně základy nebo se nějaká část domu odbude či úplně přeskočí, časem se takový nedostatek zcela jistě projeví a nezbude nic jiného než dům spravovat a spravovat. Velmi podobně je to i s pohybovým vývojem! Pokud dítě nějakou etapu vynechá, pravděpodobně se to na funkci pohybového aparátu později projeví.

Jedna dovednost totiž připravuje tělo na další a další, některé svaly se musí nejprve posílit a naučit se správně zapojovat, aby se pak mrně naučilo kupříkladu správným způsobem sedat či chodit. Pokud je nějaká etapa přeskočena anebo si dítě osvojí určitý pohybový vzorec chybně, je velmi pravděpodobné, že si to v budoucnu (klidně třeba až v dospělosti) vybere svou daň. Například v podobě bolesti zad, skoliózy, bolesti kyčlí nebo třeba plochých nohou. Bohužel k tomu nevědomky někdy přispíváme i my, rodiče.

Odstrkovadla jsou velmi oblíbená, aby ne, mrňousek, který se nedávno naučil chodit, se na nich ke své radosti (i radosti maminky) umí pohybovat neuvěřitelnou rychlostí. Rodiče ale zpravidla netuší, že dítko, jezdí-li na odstrkovadle velmi často, nezdravě zatěžuje bederní část páteře a nevhodným způsobem přetěžuje a zapojuje kyčle, kolena a kotníky. Odstrkovadla tak přispívají k „xksové“ pozici nohou a „šmajdání“ vnitřních stran chodidel. Za sebe dodám, že tato vozítka nenaučí dítě rovnováze a nijak dítě nepřipraví na jízdu na jednostopém odrážedle nebo kole.

Více se dočtete na: https://www.maminka.cz/clanek/pozor-na-narusitele-motorickeho-vyvoje-proc-mohou-skodit-odrazedla?fbclid=IwAR00bcl6sbez-odCTD7TbqoQgNNn7rB70W8p65yZasDKqkYRU2i9Lqs7kww

S výběrem odrážedla, které vašemu dítěti neuškodí, vám může pomoci třeba tento článek: https://www.maminka.cz/clanek/jak-vybrat-odrazedlo-dbejte-na-kvalitu-a-ridte-se-temito-pravidly

Ilustrační foto, https://images.app.goo.gl/ZKPFeJReP6nPMAFe6